Transport, komunikacja w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone mają najlepiej rozwiniętą sieć komunikacyjną na świecie. Długość autostrad w stanach wynosi siedemdziesiąt siedem tysięcy kilometrów, co daje stanom bezdyskusyjne pierwsze miejsce pod względem długości autostrad. Status większości z nich to autostrady międzystanowe, czyli te z najwyższej półki. Każda droga w okolicy miasta posiada wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, a na rejonach bardzo słabo zaludnionych wszystkie autostrady są ogradzane. Na większości dróg skrajne części są rowkowane poprzecznie, co akustycznie ostrzega kierowcę o tym, że zbacza z trasy. Autostrady w stanach zjednoczonych mają minimum dwa pasy w jednym kierunku, a przy bardziej zatłoczonych obszarach ich wielkość rozszerza się nawet do dziecięciu!

W stanach bardzo duże znaczenie odgrywa również transport kolejowy. Łącza długość dróg kolejowych w USA to 226 612 kilometrów, co daje naprawdę niesamowity wynik. Zaraz przed koleją na pozycji najważniejszego środka transportu jest oczywiście transport powietrzny – zarówno ludzki jaki i towarowy.

Zupełnie marginalne znaczenie ma transport publiczny, z którego nie korzysta praktycznie żaden obywatel w stanach. Autobusy są jedynie przydatne dla mniejszych dzieci, które nie mają możliwości otrzymania prawa jazdy.

Dodaj swoją opinię

Copyright © USA, Stany Zjednoczone

Zbudowany w oparciu o Notes Blog Core
Powered by WordPress